Šperky, ktoré vo svojich zbierkach máte sú pre vás nepochybne cennými kusmi, ktoré chcete, aby vám vydržali čo najdlhšie. Tak ako všetko materiálne, tak aj šperky strácajú svoju kvalitu, veď predsa na ne vplývajú vonkajšie faktory, ktoré ich postupne znehodnocujú. Existujú však spôsoby, akými môžete životnosť vašich šperkov predĺžiť. Stačí len vedieť, ako sa o ne správne starať. Akú starostlivosť používate na svoje šperky vy?

Kontakt s telom a chemikáliami

Nie je šperk ako šperk a každý jeden si vyžaduje osobitnú pozornosť, najmä aj ide o šperky z rôznych druhov materiálov, pretože nie všetky kovy reagujú rovnako, na to musíte dbať. Prvým krokom je to, že by ste sa mali snažiť chrániť svoje šperky od kontaktu s chemikáliami, pod ktorou sa z najväčšej časti myslí kozmetika. Šperkom môžu škodiť telové krémy, lak, ale aj voňavka. Okrem toho si šperky dávajte dole na noc či pri športových aktivitách, aby dochádzalo čo najmenej kontaktu s potom.

Čistenie kovov

Majte pre šperky mäkké miesto, kam ich budete pokladať tak, aby neboli nakope a kovy sa nemiešali. Napríklad striebro je pomerne mäkký kov a rýchlo sa vám môže poškriabať, takže s tým opatrne. Taktiež môže sčernieť, na to môžete použiť citrónovú vodu, ktorou šperk vyčistíte hubkou na riad. Pri zlatých šperkoch zmena farby nie je až taká častá, to však neznamená, že si nezaslúžia čistenie. Na to je najlepší špeciálny ultrazvuk, ktorý by mali mať dostupný v každom lepšom klenotníctve, tak si tam môžete vaše šperky nechať odborne vyčistiť.

Najjednoduchšími na starostlivosť sú šperky vyrobené z chirurgickej ocele, o ktoré sa nemusíte starať takmer vôbec. Bude vám stačiť len mydlová voda. Pri všetkých týchto kovoch si dávajte pozor na ich kontakt s diamantom vo vašej šperkovnici, ktorý ich dokáže jemne poškriabať. Najlepšie je šperk s týmto nerastom ukladať samostatne a ochrániť ho od prílišných výkyvov teploty.

Foto: pixabay.com