Časy, kedy sa šperkom a jeho veľkosťou a váhou vyjadrovala sila a moc sú už dávno preč. Dnes je klenot symbolom dobrého vkusu, elegancie a krásy, ktorou chceme na svoje okolie zapôsobiť. Nádherný lesk drahého kovu vo svojom špecifickom spracovaní a podobe jednoducho nemá konkurenciu. A pokiaľ sa ním chcete ozdobiť aj vy, máte jedinečnú príležitosť.

Naše drahokamy o nás hovoria veľa, pretože sú to viditeľné známky našej viery, vkusu a elegancie, patriace do kultúry každého jedného národa.

Ale okrem zjavných signálov, ktoré šperky vysielajú, odhaľujú aj tajomstvá nášho podvedomia, o ktorom my a naše okolie často nič ani netušíme. Etnický náramok, diamantový prsteň, starý kríž, reťaz perál alebo krásne náušnice. Tieto šperky hovoria o osobnej a rodinnej histórii, našom type,  ženskosti a vkuse. Aspoň z časti sa tento jazyk teraz pokúsime dešifrovať.

Šperky nám pomáhajú sa cítiť slobodnejšie

Význam výberu a nosenia obľúbených šperkov je dnes, vďaka širokej ponuke a dostupným cenám, naozaj iný. V súčasnosti môžu moderné šperky zdôrazňovať napríklad šírku našich názorov alebo odrážať náladu.

Neprítomnosť prísnych pravidiel uvoľnených šperkov dávajú ich využitiu dnes úplne iný smer. Prívesok vo forme kríža alebo hviezdy Dávida, nemusí nutne hovoriť o náboženských presvedčeniach a nie každý si bude myslieť o tenkom bielom kovovom krúžku na prste, že ide o snubný prsteň.

Hodnotu šperkom dávame my

Mnohí z nás dávajú prednosť šperkom, ktoré v sebe nenosia automatický symbol bohatstva, ale naopak charakterizujú eleganciu a dobrý vkus človeka. Šperky nám pomáhajú sa cítiť voľnejšie a slobodnejšie a poskytujú pocit istoty.

Šperk môže symbolizovať krásu ženy, jej nevinnosť alebo naopak dospelosť. Z pohľadu obdarovania im môžeme pripisovať určitú duchovnú hodnotu. Veď nie jedna vzácna šperkovnica sa stala pre nás symbolom rodinnej tradície.

Vo viacerých kultúrach sa dokonca mnohým drahým kameňom pripisuje liečivá moc a sila. Každé jedno znamenie zverokruhu má tiež svoj symbol v podobe vzácneho kovu a drahokamu. Vždy je to ale na osobnosti, ktorá šperk nosí a dáva mu svoju hodnotu. Nezabudnite preto na tento dôležitý fakt ani vy a vyberajte si nové šperky tak, aby vám plnili správny účel a robili radosť čo najdlhšie.

Foto: pixabay.com