Nosenie šperkov miluje takmer každý žena. Muži sú predovšetkým nadšencami retiazok a krásnemu, vkusnému kúsku neodolajú. Avšak, nie každý má také privilégium, že by mohol nosiť šperky bez problémov. Sú ľudia, ktorí trpia alergiou na šperky a tým pádom si ich krásu nemôžu užívať bez obmedzení. Pozor, máme pre vás pár tipov, ako týmto alergiám predísť a nemať z nosenia šperkov žiadne obavy!

Bežná reakcia

Ide o bežnú reakciu pokožky na kov, a to nemusí byť len v prípade bižutérie. Alergická reakcia v podobe začervenania či malých nepríjemne svrbivých vyrážok sa môže objaviť aj pri nosení drahých kovov. Je to preto, že nikdy nejde o čistý kov, vždy je to zliatina a práve prvky medi či niklu spôsobujú tieto reakcie najčastejšie. Ako tomuto predísť?

Tipy, ako na alergiu

Snažte sa mať kvalitné šperky a nenoste ich neustále. Dávajte pokožke dýchať, aby neprichádzala s látkami, ktoré ju dráždia, do kontaktu bez prestávky. Všetky tieto šperky pravidelne a precízne čistite. Možno trošku netradičnejší, no zaručený tip je použiť priesvitný lak. Šperk v miestach, ktoré prichádzajú do kontaktu s pokožkou potrite týmto lakom. Zabránite tak priamemu dotyku šperku s kožou, a teda nevznikne žiadna nepríjemná alergická reakcia. Nezabúdajte pravidelne tento náter opakovať, pretože pri pravidelnom nosení sa táto tenká vrstva laku zo šperku zošúcha.

Ďalšou možnosťou, o čosi finančne drahšou, no veľmi efektívnou, je nechať si odborne šperky pokovovať vrstvou rhódia. To, na rozdiel od niklu či medi, nespôsobuje alergické reakcie a šperky vám nebudú spôsobovať žiadne trápenie pri nosení.

Ak trpíte alergiou na nikel, informujte sa pri kúpe šperkov a vyberajte len tie, ktoré nie sú žiadnou zliatinou s niklom. Pokožku majte pri nosení akéhokoľvek šperku vždy dokonale vyčistenú a pri prvých náznakoch potenia si radšej šperky zložte.

Foto: pixabay.com