Pokiaľ ide o vonkajší efekt chladného, lesklého a elegantného kovu, chirurgická oceľ je istým súperom striebra, bieleho zlata a platiny. Vlastnosti tohto kovu sú však predsa len trocha odlišné, z dôvodu čoho sa musíte k šperkom z tohto materiálu správať inak. Čo všetko ale potrebujete vedieť o oceľových šperkoch, a ako sa o ne starať?

Kvalitná nerezová oceľ s označením 316L je chirurgická oceľ vhodná na šperky, ktoré sú vysoko odolné a pri kontakte s pokožkou tela neškodné. Je to spôsobené tým, že sa pri jej výrobe používajú zliatiny, ktorých správny pomer nespôsobuje pri nosení žiadne alergické reakcie. Výber a nákup šperkov z chirurgickej ocele je teda bezpečný a vhodný pre všetkých.

Rovnaká oceľ sa používa aj na výrobu chirurgických nástrojov, skalpelov, pinziet a iného   zdravotníckeho vybavenia, ako aj na domáce kuchynské potreby, ktorými sú najčastejšie príbory. Je to trvanlivý, hypoalergénny a vysoko odolný kov voči korózii a poškodeniu, takže má naozaj široké využitie.

Zaujímavosť! Nerezová oceľ bola vynájdená v roku 1913 britským metalurgom a vedcom Harrym Brearlym, ktorý pracoval na zliatinách pre kanónové sudy.

Aké výhody má chirurgická oceľ?

Aj keď má zlato a striebro svoju hodnotu, nie vždy tak dokonale odoláva vonkajším vplyvom. Chirurgická oceľ je naopak vďaka svojmu zloženiu nesmierne pevná a odolná. Ani po čase nestratí svoj lesk a nový vzhľad.

Neoxiduje a nestmavne, nemá problémy so slanou vodou a ultrafialovým žiarením, čo znamená, že svoje nové náušnice z chirurgickej ocele si môžete vziať aj na plánovanú dovolenku k moru.

Platí aj to, že oceľ nespôsobuje alergie. Oceľové dekorácie je veľmi ťažké poškodiť  a  poškriabať. No najväčšou výhodou je samozrejme ich nízka cena pri luxusnom vzhľade.

Tip! Nerezová a certifikovaná chirurgická oceľ 316L, na rozdiel od niektorých iných zliatin, neobsahuje olovo – čo je kov nebezpečný pre naše telo.

Nové „zlato“ pre všetkých

Dalo by sa povedať, že chirurgická oceľ je „nové zlato!“ Tento materiál je obľúbený u zákazníkov pre jeho viac ako prijateľnú cenu, bezpečnosť pre zdravie, ušľachtilý vzhľad a rozmanitosť dizajnu výrobku.

Oceľové dekorácie môžu byť vyrobené v akomkoľvek štýle: od klasiky, etna až po avantgardu. Tie naozaj originálne by mali byť ale produktom podliehajúcim certifikácii.

Upozornenie! Oceľový prsteň, na rozdiel od striebra alebo zlata, môže mať problém s dodatočným zväčšením a úpravou, pretože ide o príliš silný materiál. Takže si veľkostne vyberajte správne!

Foto: pixabay.com