Retiazky miluje každý. Nielen preto, že krásne vyplnia krk, ba až celý dekolt, ale môžete si podľa preferencií zvoliť rôznu dĺžku i hrúbku. Skvelé je, že každá retiazka sa dá doplniť o prívesok a razom zmeníte celý štýl. Tento šperk je obľúbený u oboch pohlaví a podľa materiálu ľahko zvolíte cenovú hladinu vám primeranú.

Vyberte si:

Dámske retiazky

Pánske retiazky

Ako vybrať retiazku

Blíži sa sviatok vám blízkej osoby a hľadáte ideálny darček, aby ste ju potešili? Alebo by ste chceli urobiť radosť sami sebe? Potom je retiazka ideálnou voľbou, pretože je znak elegancie, doplní krásne krk či zápästie a väčšinou má pre osobu veľký význam. Či už je to znak prejavu náklonnosti od niekoho, alebo špeciálna príležitosť, pri ktorej ste si tento šperk kúpili. Niekedy je však náročné vybrať tú správnu. My vám s výberom retiazky poradíme.

Pre koho je určená?

Pri rozhodovaní zohráva dôležitú rolu to, či kupujete retiazku na ruku, alebo krk a komu ju kupujete. Nielen ženy, ale aj muži radi nosia retiazky a potešíte ich takýmto špeciálnym darčekom. Ako iste viete, môžete si vybrať z rôznych veľkostí, no tu môžete naraziť na zásadný problém. Ako vybrať tú správnu veľkosť? Pri retiazke na krku skúste porovnávať podľa svojho obvodu a pri výbere pre ženu nepridávajte dĺžku, pre chlapa pridajte o približne päť centimetrov. Avšak pozor! Lepšia je dlhšia retiazka, ktorá sa dá prípadne skrátiť v každom klenotníctve.

Na frekvencii nosenia záleží

Ďalšiu vec, na ktorú by ste sa mali pri výbere pozerať, je hrúbka retiazky. Pre mužov voľte o čosi hrubšiu ako pre ženy, tie majú radšej jemnejšie retiazky ako tie, ktoré dominujú a sú ťažšie. Mali by ste aj zvážiť, za akým účelom retiazku kupujete. Je to na bežné nosenie alebo ide o retiazku na špeciálne príležitosti, ktoré sú párkrát do roka?

Ide o to, že šperky, a teda aj retiazky, si vyžadujú dostatočnú starostlivosť. Ak ide o bežné nosenie, na údržbu je najlepšia chirurgická oceľ. V prípade luxusnej retiazky určenej len na špeciálne príležitosti, pokojne zvoľte zo zlata, ideálne z bieleho, ktoré je už potom lepšie dávať čistiť pravidelne do čistiarne v klenotníctve, aby vám vydržala čo najdlhšie nepoškodená a v čo najlepšom stave.